KLAVÍRNÍ KURZY V MIKULOVĚ

autor: | 25. 8 2024

Ve dnech 16. – 23. srpna se zúčastnila Emma Poláčková klavírních kurzů Audaces fortuna iuvat v Mikulově. Na těchto interpretačních kurzech s dlouho tradicí pedagogicky působí vynikající lektoři z vysokých uměleckých škol. Emma navštěvovala třídu Hany Berger, která vyučuje klavír na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber, Landesgymnasiu für Musik a Konservatoriu Heinrich Schütz v Drážďanech. Vyučovací hodiny byly naplněny profesionální prací. Paní učitelka svým pedagogickým uměním inspirovala Emmu za velmi krátkou dobu k neuvěřitelnému interpretačnímu pokroku. Pracovala zejména na obsahové stránce skladeb, barvách, frázích, úhozu a pedalizaci. Jen velmi málo akcentovala technické problémy, přesto je zejména díky sluchové představě dokázala s Emmou úspěšně vyřešit. Hodiny klavíru si Emma zpestřila sborovým zpěvem. Pěvecký sbor složený ze žáků, učitelů a rodičů nacvičil během čtyř krátkých zkoušek tři skladby a provedl je na jednom z koncertů. Vrcholem týdne byl slavnostní závěrečný koncert účastníku ve velkém sále na mikulovském zámku. Premiéra malé klavíristky v takto velkém prostoru dopadla krásně. Debussyho Pasáček v jejím podání na tři minuty zcela ztišil zaplněný sál. Na konci koncertu si všichni klavíristé vychutnali dlouhý zasloužený potlesk vestoje. Celý týden byl sice náročný, ale velmi inspirativní a přátelský. Všichni se na sebe neustále usmívali a dodávali si energii. Mnohdy vyučovací hodiny sledovala řada učitelů, kteří zaplnili třídu a hledali inspiraci pro svou další práci. Organizátoři jubilejního 25. ročníku připravili mistrovské kurzy skvěle. Za celou dobu jsme nezaznamenali jediný problém. Věříme, že se opět do Mikulova vrátíme.