Libor Suchý

Hra na klarinet, saxofon

Vyrostl jsem ve vesnici Brtev nedaleko města Lázně Bělohrad. V letech 2000-2010 jsem byl žákem Základní umělecké školy v Hořicích, kde jsem započal studium klarinetu ve třídě Františka Uhlíka. Od 2008 jsem docházel na konzultace k prof. Mgr. Milanu Polákovi na Pražskou konzervatoř, po přijetí na konzervatoř v roce 2011 jsem se stal i jeho žákem. V roce 2014 jsem byl úspěšně přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, v současné době jsem studentem magisterského oboru hry na klarinet, též pod vedením prof. Mgr. Milana Poláka a doc. MgA. Víta Spilky. 

Během svých studií jsem se zúčastnil mnoha tuzemských i zahraničních soutěží a získal řadu ocenění. Za významné umístění považuji 2. cenu na Mezinárodní soutěži v italském Carlinu (2011), 2. cenu na Mezinárodní soutěži Giacomo Mensi v italském Brenu (2011), v témže roce jsem obdržel též 1. cenu v národním kole soutěže Concertino Praga. O rok později, v roce 2012, jsem obdržel 2. cenu v národním kole soutěže Concertino Praga a 2. cenu v Mezinárodní soutěži Concertino Praga (obě v kategorii komorních souborů: trio). Jsem vítězem Stipendia 2012 Hudební nadace Yamaha. 

V roce 2014 jsem sólově vystoupil s Českou filharmonií se skladbou Jean Francaix Thema con Variacione pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. V letech 2014-2016 jsem byl členem Orchestrální akademie orchestru PKF – Prague Philharmonia, v letech 2015-2017 působil jsem jako orchestrální akademik v České filharmonii

V současné době působím v orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci a vyučují na klarinet v ZUŠ Nový Bor a Hrádku nad Nisou.
Svým žákům bych rád řekl, aby se nevzdávali svých cílů a snů.